YÜZ TANIMA FİLMLERDEN SONRA YAŞAMIMIZDA

Archive.org sitesinden sitemi ilk açtığımdaki yazılarımı bulup buraya tek tek eklemeye devam ediyorum. O zamanlar yeni bir teknoloji olan ve duyunca şaşırdığım bugünlerde ise son derece standart olan yüz tanıma ve parmak izi tanıma teknolojisini anlattığım bir yazı. Yalnız zaman o kadar eskiymişki sitede SSL bile yok 🙂 ne zamanlarmış.. İçerikte yazdığım bütün metni olduğu gibi yapıştırdım sadece linklerime SSL koydum. Birde o zaman kullandığım yüz tanıma fotografı çok küçükmüş, malum o zamanlar internet yetersiz en küçük boyut en iyisi. Kapak resmide yeniledim buyurun eski içerik.

Teknoloji filmlerinde ajanların çok özel birimlere girmesi için en yüksek güvenliği temsil etmesi açısından parmak izi tanıma cihazları konuluyordu bazı filmlerde ise olay abartırılıyor ve yüz tanıma cihazları konuluyordu. Kapıdada binlerce güvenlik tabi.. Yahu o kadar silahlı güvenlik elemanı varken ne gerek var bu kadar cihaza  anlamak mümkün değil ama işte film diyip geçiyorduk.

Ancak şu anda bu filmlerde bize inanılmaz gelen şeyler gerçek yaşamımıza taşındı ve bilginin ne denli önemli olduğunu bize anımsattı. Şu anda Meyer Firması tarafından ilk önce satışı yapılan parmak izi okuyucu cihazlar şimdi yerini yüz tanıma cihazlarına bıraktı. Yüz tanıma sistemi ile personel takip hakkında internet sitelerinde ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz Meyer firması bu sistemi personel takip için kullanıyormuş.

Firmanın Web sitesi :

www.meyer.com.tr

Bir cevap yazın