Eğitimde 3K nedir ?

Eğitimde 3K Yöntemi Nedir ?

3K yönteminin açılımı; Kendi kendinin koçu olmak olarak açıklanabilir. Sadece eğitim alanında değil aynı zamanda iş yaşamında ve sosyal hayatımızda da yer edinmesi gereken bir şifredir. İnsanlar, mutlu olmak ve başarıya ulaşmak için öncelikle kendilerini keşfetmelilerdir. Kendini tanımak, ilgi alanlarını belirlemek ve eksik yönlerini tanımlamak ile başlar.

Ben kimim ?

Kendinize bu soruyu sormaya başladığınızda 3K yöntemini hayatınıza adapte etmek için ilk adım atılmış demektir.

Ben Kimim?

Neleri severim?

Ne yapmak isterim?

Bu sorular kendi kendinin yaşam koçu olabilmek için cevaplanması gereken temel sorulardır. İnsanın önce kendini tanıması gerekir tıp alanında meşhur bir söz var tedavi olabilmek için önce hasta olduğunu kabul etmek diye. İşte insanın kendini bilmeside budur.  Ancak insan aslında kendini bile tanımakta zorlanır, çünkü dış bir gözle insan kendine baktığında çok farklı bir durum ortaya çıkacaktır. Bu durumu en iyi ortaya koyanlardan biri Facebook sahibi facebook Mark Zuckerberg. Bir söyleşinde Facebook’un insanları kendilerinden daha iyi tanıdığını ifade etmişti. Ben kimin sorusu şu anda kendinizi kim olarak gördüğünüz değilde asıl kim olduğunuz ile ilgilidir. Kendini geliştirmek ve eksik yönlerini keşfedip öğrenmek için çabalamak kişisel gelişimin temelidir.

Kendi kendini insan nasıl eğitir?

Günümüz teknolojisi düşünüldüğünde bu sorunun cevabını bulmak o kadar da zor değildir. Her gün her saat elimizin altında olan cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler kocaman bir evrene açılmaktadır. Yalnızca eşimiz ve dostumuzla iletişim kurmak için tasarlanan bu aletler zamanla insanlar için her soruyu sorabildikleri her cevabı bulabildikleri dev bir ağa dönüşmüştür. Bugün hiç fikriniz olmadığı bir alanda uzmanlaşabilirsiniz.

İnterneti nasıl etkin kullanabiliriz?

İnternet dediğimiz ağ bağlantısı insanlık için gelmiş geçmiş en büyük keşiflerden biridir. Hayatın her alanını işgal etmiş olan bu ulaşım aracını faydalı kullanabilmek de git gide daha zor bir hal almıştır. Aklı çelen, zamanı harcayan ve zararlı içerikler barındıran bir hale gelmiştir. Ancak bu imkanı olumlu yönde kullanabilmek de yine insanların elindedir. Örneğin; yeni bir dil öğrenmek. Dil öğrenmek için internette sayısız uygulama, içerik ve video mevcut. Yeni bir dil öğrenmek yeni bir insan olmak için insana akla gelmeyen yollar açacaktır. Resim yapmayı öğrenmek. Biraz daha teknolojik yaklaşım için dijital resim yapmayı öğrenmek. Yeni bir program öğrenmek. Online kurslara kayıt olmak. İş ile ilgili ya da sadece kişisel gelişim için uzmanların tamamen ücretsiz verdiği kurslara katılıp kendi için yeni kazanımlar edinebilir insan. Tüm bu kazanımlar belki de yapmaktan mutlu olmadığınızı keşfettiğiniz işinizden istifa etme gücünü verir. Çünkü insanın mutlu olabilmesi için hayatını idam ettirme yükünden kurtulması gerekir. Kendini geliştirmek insanın elindedir. Bu güce sahip insanlar hayatlarını diledikleri yöne çevirebilirler. Hiç bir şey için geç değildir.

Yeni bir ben için ne yapmalıyım?

Kendi kendini keşfet.3k yöntemi adı verilen bu açılımı hayata uygulayan insanlar daha başarılı, kendinden emin ve mutlu oluyorlar. Kendi içinize edeceğiniz bu yolculuk mutluluk kapılarını aralıyor.

5 adımda kişisel gelişim basamakları nedir? ​​​​​

1- Mevcut durumu anlamak. Kendinizi sorgulayan bir bakış açısı edinmek.
2- Zaman idaresi. Hayatı aksatmayacak zaman dilimleri ayırabilmek.
3- Geçmişi geçmişte bırakmak. Geçmişte yaşananlardan sadece ders alabilmek.
4- Kesin karar vermek. Ne olmak, ne yapmak istendiğine dair plan kurmak.
5- Doğru araştırma ile doğru aracı bulmak ve uygulamaya başlamak.

Bu yazımızda alıntı yaptığımız https://istanbulkariyer.com sitesine izin verdikleri için teşekkürler.

 

Bir cevap yazın